Azyl – optymistyczna opowieść z czasów wojny

Miłośnicy klasycznych thrillerów bez wątpienia będą zachwyceni oglądając „Azyl”. Film, który swoją premierę miał w 2002 roku wciąż daje mnóstwo frajdy kinomaniakom, którzy często zaliczają go do klasyki gatunku. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji obejrzeć obrazu Davida Finchera, koniecznie musicie to zmienić. Zwłaszcza, że film bez żadnych przeszkód można obejrzeć  online za pośrednictwem telewizji internetowej.

Opowieść o nieudanym włamaniu

„Azyl” to film, w którym śledzimy wydarzenia z krótkiego okresu z życia świeżo upieczonej rozwódki Meg Altman oraz jej córki Sarah. Wprowadzają się one do nowego mieszkania, a właściwie domu położonego w sercu nowojorskiego Manhattanu. W dużym budynku ich szczególną uwagę przykuwa dość nietypowe pomieszczenie w jednej z sypialni. Jest to tytułowy azyl, czyli pomieszczenie, w którym można się zamknąć od środka w razie pojawienia się jakiegoś zagrożenia. Jest ono wyposażone w monitory podłączone do kamer w całym domu, a także zapasy żywności i wody.

Azyl wzbudza zainteresowanie nowych mieszkanek domu, ale nie mają one pojęcia o tym, jak szybko przyjdzie im z niego skorzystać. Już pierwszej nocy do budynku włamuje się trójka mężczyzn, którzy nie wiedzą, iż wprowadziły się do niego Meg i Sarah. Słysząc niepokojące hałasy kobiety ukrywają się w azylu, do którego właśnie chcą się dostać włamywacze. Atmosfera się więc zagęszcza, a my możemy obserwować wojnę nerwów po obu stronach drzwi tytułowego azylu.

„Azyl” dostępny online

„Azyl” to bez wątpienia rasowy thriller, który cały czas trzyma nas w napięciu. Reżyser tego świetnego obrazu, którym jest David Fincher pozwala widzom z ukrycia obserwować poczynania swoich bohaterów, dzięki czemu jeszcze lepiej wczuwają się w ich sytuację. Swobodnie możemy więc uczestniczyć w akcji z perspektywy różnych postaci, widząc ich emocje i uczestnicząc w procesach podejmowania przez nich kolejnych decyzji. Nic więc dziwnego, że ten film po prostu wciąga i nie pozwala nam choćby na chwilę odwrócić wzroku.

O sukcesie filmu z pewnością zdecydowali też świetni aktorzy, którzy perfekcyjnie sportretowali głównych bohaterów. Fenomenalna Jodie Foster oraz zaczynająca swoją karierę Kristen Stewart wypadły doskonale w roli matki i córki zamkniętych w azylu. Ale ogromne brawa należą się także odtwórcom ról trzech włamywaczy. Forest Whitaker, Jared Leto i Dwight Yoakama dali prawdziwy popis genialnego aktorstwa. Warto więc skorzystać z możliwości, jakie daje nam telewizji internetowej, by obejrzeć „Azyl” z naszego ulubionego fotela lub kanapy.