Filmy dla dzieci w wersji animowanej – co warto obejrzeć?

Światowa kinematografia kierowana w stronę najmłodszych ogranicza się najczęściej do wypuszczania bajek oraz seriali dziecięcych. Jeszcze do niedawna czymś absolutnie niezrozumiałym dla włodarzy kina były pełnometrażowe animowane filmy dla dzieci. Owszem, świat znał już Disneya i jego bajki, ale były to – no właśnie – bajki. Dopiero wraz z Pixarem nadszedł zupełnie nowy trend tworzenia filmów na bazie animacji.

Trzy popularne serie

Filmy dla dzieci o charakterze animacyjnym czasem trudno odróżnić od bajek i niekiedy są nimi zamiennie nazywane. Nie jest to wielki błąd z praktycznego punktu widzenia, chociaż technika tworzenia rysunkowej bajki i animowanego filmu znacznie się różnią. Do najbardziej popularnych serii tych ostatnich należą Shrek wraz z czterema odsłonami serii, Epoka lodowcowa z takim samym wynikiem oraz Madagaskar, który mimo trzech filmów tematycznych zanotował również film animowany o pingwinach oraz kilka sezonów telewizyjnego serialu o ich przygodach.

Filmy kinowe

Oczywiście oprócz animowanych propozycji dla najmłodszych są również filmy dla dzieci z tradycyjnego kina aktorskiego, wśród których można wymienić całą masę ekranizacji rodzinnych, Stuarta Malutkiego, Tajemniczy Ogród, Bellę i Sebastiana, Harry’ego Pottera, Księgę Dżungli, filmowe wersje bajek Disneya, Ekspres Polarny, Asterixa i Obelixa itp. Wybór jest naprawdę ogromny, zwłaszcza że dostępne na rynku filmowym pozycje są przeznaczone zarówno dla nieco starszych dzieci, które rozumieją już nawet gagowe dowcipy i skecze, ale również dla tych najmniejszych odbiorców.