Polsat News na żywo

Polsat News na żywo

Decyzja od odkodowaniu programu Polsatu News sprawiła, że stacja może potencjalnie dotrzeć do 12 milionów widzów w całej Polsce. Odbiór programu jest teraz bowiem możliwy także przez zwyczajną antenę.

Profil Polsat News

Polsat News to klasyczny przykład kanału informacyjnego. Codziennie od 6.00 do 24.00 nadaje wiadomości, ale też programy informacyjne oraz publicystyczne, a także kulturalne i o tematyce społecznej. Audycje prowadzą znani i doświadczeni dziennikarze jak Jarosław Gugała, Bogdan Rymanowski czy Dorota Gawryluk. Wcześniej kanał pozostawał zakodowany i tym samym dostępny jedynie dla 4 milionów widzów, którzy mieli podpisaną umowę abonencką z Cyfrowym Polsatem. Zmiana charakteru nadawania wynika z tego, że coraz większa liczba odbiorców telewizji decyduje się na korzystanie z mobilnych urządzeń z podłączeniem do Internetu.

Internet i telewizja naziemna

Decyzją Polsatu kanał można oglądać za pośrednictwem Internetu, ale też wykorzystując zwykłą antenę telewizyjną. Ponieważ sygnał jednak nadawany jest z nowoczesnych nadajników MUX 4, to nasz odbiornik musi być wyposażony w tuner dekoder DVBT2 lub DVB-T. Ważna jest też sama antena.

Jaką antenę wybrać?

W zależności od rodzaju wzmocnienia sygnału telewizyjnego anteny dzielą się na

  • Bierne.
  • Aktywny.

Pasywne anteny telewizyjne odbierają i wzmacniają sygnał tylko ze względu na swoją konstrukcję. Nie są podłączone do sieci i nie mają żadnych elektronicznych elementów wzmacniających. Dlatego antena pasywna nie wprowadza własnych zakłóceń i szumów do odbieranego sygnału. Jednak w niektórych sytuacjach wewnętrzne możliwości anteny pasywnej mogą nie wystarczyć do odbioru wysokiej jakości telewizji cyfrowej, a w takim standardzie nadawany jest Polsat News.

Anteny aktywne wzmacniają odbierany sygnał nie tylko dzięki swojej konstrukcji, ale także za pomocą dodatkowego wzmacniacza elektronicznego, w który są wyposażone. Wzmacniacz można zainstalować zarówno wewnątrz samej anteny, jak i oddzielnie od niej i odbierać moc na różne sposoby:

  • Z domowego zasilacza za pomocą adaptera (zasilania).
  • Za pomocą kabla koncentrycznego bezpośrednio z odbiornika cyfrowego lub telewizora z tunerem DVB-T2 (pokój BAS-5114-5V , zewnętrzny BAS-1115 COMET ).
  • Z USB (pokój BAS-5114-USB MERCURY 2.0 ), który można podłączyć do portu USB telewizora lub zasilacza z wyjściem USB.

Istnieje błędne przekonanie, że antena aktywna jest zawsze lepsza niż antena pasywna, ale nie jest to do końca prawdą. W odbieranym sygnale telewizyjnym mogą w przypadku anten aktywnych wystąpić szumy i zniekształcenia. Zwłaszcza przy użyciu aktywnej anteny w strefie niezawodnego odbioru, w niewielkiej odległości od centrum telewizyjnego (repeatera) i przy złym doborze wzmacniacza o bardzo wysokim wzmocnieniu.

Zainstalowanie aktywnej anteny ma sens w następujących sytuacjach – przy dużej długości kabla od anteny do telewizora, w tym przypadku wzmacniacz kompensuje utratę sygnału na kablu. Jeśli planujesz podłączyć kilka telewizorów do anteny, a w rezultacie liczysz się z utratą jakości sygnału na trasach kablowych i dzielnikach.

Dodaj komentarz