Telewizja internetowa i TV Smart

Jeśli kupujesz nowy telewizor, prawdopodobnie słyszałeś o czymś, co nazywa się „inteligentnym telewizorem”. Jego największą zaletą jest to, że możesz za jego pośrednictwem przeglądać zasoby internetowe. Telewizję internetową oraz filmy online – gdzie chcesz i kiedy chcesz.  

Co oznacza Smart TV?

Podobnie jak smartfon, inteligentny telewizor oferuje szereg „usług połączonych z Internetem”, których normalne telewizory nie są w stanie zaoferować. Ma wbudowany komputer, co zapewnia większą liczbę usług. Te telewizory oferują aplikacje, streaming mediów, przeglądanie stron internetowych, gry i, co najważniejsze, Internet Protocol Television (IPTV). IPTV jest szczególnym rodzajem standardu internetowego wideo, ale teraz jest również używany jako skrót do każdego wideo przesyłanego strumieniowo przez Internet do telewizora. Może przybierać formę krótkich klipów lub ciągłych kanałów „na żywo”. Mogą to być programy lub filmy online. Chociaż funkcje te nie są nowe i są częścią niektórych telewizorów i dekoderów od 2005 roku, nazwa „smart TV” nadała im nazwę.

Podobnie jak osobiste rejestratory wideo (PVR) przyniosły ze sobą pomysł „przesunięcia czasu” – w którym nie trzeba już było oglądać programu, gdy był emitowany – IPTV jest kolejną „zabójczą aplikacją” smart TV. Inteligentne telewizory korzystają z systemu o nazwie DLNA, który umożliwia strumieniowe przesyłanie multimediów z komputerów lub telefonów do telewizora. Jeśli obecnie pobierasz dużo filmów lub muzyki z sieci, odpowiedni smart TV może uzyskać bezpośredni dostęp do tych treści bez konieczności kopiowania ich na dysk lub pamięć USB!

Telewizja i Internet w jednym

Wszystkie inteligentne telewizory mają wejście Ethernet z tyłu telewizora, a większość obsługuje także połączenia bezprzewodowe. Aby połączyć się z Internetem, musisz skonfigurować sieć domową, a proces jest bardzo podobny do podłączenia laptopa. Oprócz braku funkcji zwiększających wydajność, takich jak poczta e-mail i przetwarzanie tekstu, inteligentny telewizor przypomina komputer. Umożliwia przeglądanie Internetu, oglądanie YouTube i nadrobienie zaległości w sieciach społecznościowych. Niektóre telewizory ( takie jak Samsung ) obecnie obsługują również Flash, co oznacza lepsze przeglądanie Internetu.

Najbardziej ekscytującą funkcją inteligentnej telewizji jest możliwość oglądania filmów z internetowych telewizji. Na większości telewizorów znajdziesz również dziesiątki specjalnych kanałów oferujących surfowanie, piłkę nożną, muzykę i prawie wszystko, co możesz sobie wyobrazić.

Jak działają aplikacje telewizyjne?

Wszystkie inteligentne telewizory mają stronę główną, która umożliwia dostęp do wszystkich różnych funkcji, a stamtąd prowadzą również do poszczególnych sklepów z aplikacjami. W tej chwili wszystkie aplikacje dostępne na inteligentnych telewizorach są bezpłatne, ale producenci mają nadzieję, że popularność płatnych aplikacji na urządzenia mobilne przełoży się na telewizory. Aplikacje obejmują obecnie gry, radio internetowe, pogodę i rozrywkę. Większość inteligentnych telewizorów ma własne zdalne aplikacje w sklepach z aplikacjami na Androida i Apple, które umożliwiają sterowanie telewizorem z dowolnego miejsca w domu.

Jeśli niedawno kupiłeś już telewizor z płaskim ekranem, istnieje sposób na uzyskanie funkcji smart TV bez konieczności kupowania zupełnie nowego telewizora. Wiele firm oferuje dekodery z inteligentnymi funkcjami na pokładzie i zwykle są one dostępne już za kilkaset złotych. Inwestowanie w odtwarzacz multimedialny to także ekonomiczny sposób na przesyłanie strumieniowej zawartości do zestawu kina domowego.