Telewizje internetowe

Telewizja internetowa jest dziś dostępna wszędzie tam, gdzie użytkownik ma do dyspozycji szerokopasmowy Internet. Jedną z form telewizji internetowej jest OTT.  

Czym jest OTT?

Główną zasadą tej technologii jest to, że treści medialne są zawsze dostępne w czasie rzeczywistym i nie są kontrolowane przez dostawców usług internetowych. Cechą technologii Over the Top jest to, że klient odbiera treści multimedialne z agregatora treści bezpośrednio za pośrednictwem protokołu HTTP. W ten sposób widz może przeglądać w sposób ciągły, a właściciel praw autorskich ma możliwość ochrony treści. Dostawca usług OTT ma możliwość zarabiania na tych usługach, gwarantując dostęp do określonej listy urządzeń abonenckich. W celu uregulowania dostępu do treści (w tym jej publikacji i autoryzacji przeglądania) stosuje się system kontroli i system szyfrowania treści. W praktyce jednak uzyskujemy dostęp do stron gdzie darmowe filmy online, przeplatają się z pozycjami płatnymi.

Korzystanie z Internetu jako głównej platformy dystrybucji usług zapewnia nadawcom krajowym i etnicznym szereg korzyści. Tak więc, przy pomocy technologii OTT, każdy emigrant lub turysta będzie mógł uzyskać dostęp do kanałów telewizyjnych w swoim ojczystym języku czy obejrzeć darmowe filmy online najnowszej produkcji. Wystarczy tylko, żeby dana osoba miała dostęp do Internetu i urządzenia abonenta, czy to dekodera, czy mobilnego odtwarzacza multimedialnego.

OTT czy IPTV?

Zalety telewizji internetowej, czy to IPTV, czy OTT w porównaniu z tradycyjną transmisją, są oczywiste: możliwość wyboru, co, kiedy i jakiej jakości oglądać. Jeśli chodzi o wybór między tymi dwiema technologiami, wybór nie jest tak oczywisty. Główną przewagą IPTV nad OTT jest sprawdzony system kontroli jakości. W przeciwieństwie do algorytmu zmniejszania przepływności, który jest charakterystyczny dla transmisji treści medialnych w OTT, zastosowanie inteligentnego systemu określania priorytetu dostarczania dla transmisji IPTV jest bardziej akceptowalne dla wymagającego klienta. Biorąc jednak pod uwagę wysoki koszt sprzętu do transmisji IPTV, większość dostawców postrzega wprowadzenie tej usługi bardziej jako rozwiązanie do tworzenia obrazu, więc zakres i jakość usług może się rozwijać tylko równolegle z materiałową i techniczną bazą dostawcy.

OTT jest mniej wymagający od sprzętu i oprogramowania, dlatego jego rozwój jest w większości ograniczony szybkością dostępu abonenta do sieci. Odbiorcy nie ograniczają się do jednego dostawcy, w przeciwieństwie do IPTV, i nie trzeba instalować dodatkowego oprogramowania z unikatowymi ustawieniami wyświetlania, ponieważ wystarczy przeglądarka internetowa, aby je wyświetlić. Algorytm adaptacyjnego przesyłania treści umożliwia korzystanie z kanału dostępu o szybkości mniejszej niż 4 Mb / s (przy kompresji treści wideo przy użyciu kodeka H.264 minimalna prędkość wynosi 2 Mb / s). Przy niższych prędkościach można użyć pobierania, a następnie obejrzeć. Ta elastyczność algorytmów dostarczania ruchu stawia OTT przed IPTV.